Erasmus logo

Partneri školy pre odbornú a umeleckú prax

Szekesfehervari Balett

Sľuk

SKKE na cestách: Erasmus plus-Tanečníci v Rotterdame, Holandsko


V dňoch 16.10.-24.10. 2022 sa šiesti študenti nášho Súkromného konzervatória

vybrali na výmenný pobyt v rámci Erasmus plus. 

Viac info o Erasme plus na SKKE tu:

Erasmus 2018-2021 https://www.skke.sk/aktuality/erasmus-plus, video:https://www.youtube.com/watch?v=XmRWYfqd1xE  

Erasmus plus 2020 - 2023 https://www.skke.sk/aktuality/novy-erasmus-plus)

Program bol veľmi bohatý.

V nedeľu16.10. nás čakalo poobede spoločné stretnutie a zoznámenie sa so študentmi konzervatórii z Cannes, Madridu a Lisabonu na pôde Havo/vwo HMD Codarts. 

V pondelok ráno sme sa spoločne zúčastnili spoločnej návštevy SCAPINA BALLET, Rotterdam  https://www.scapinoballet.nl/en. Najprv sme spoločne naštudovali fragment z repertoáru SCAPINA Ballet: "While we can" od choreografa Felixa Landerera. Naštudvala s nami bývalá tanečnica company: Bryndis Brynjolfsdottir. Po workshope sme si pozreli skúšku členov company, ktorí akurát pracovali na repertoári CASSABLANCA. Po nej sme mali krátku diskusiu s členmi baletu. Poobede sme pokračovali workshopmi na pôde Codarts, kde sa k nám už pridali aj študenti HMD Codarts (urban dance a klasický tanec). Večer bol opäť spoločenský: spoločná večera všetkých erasmus plus študentov a pedagógov. Študenti nášho konzervatória večer ešte navštívili MOVEMENT RE- TRAINING CENTRUM, Rotterdam https://movementretrainingcenter.com, kde si začvičili Gyrotonic system s Róbertom Hlatkým (mimochodm z bývalým košičaom, bývalým členom Scapino Ballet, Rotterdam a bývalým pedagógom na CODARTS. (www.codarts.nl)

Dni od utorka až po štvrtok prebiehali rovnako. Od rána workshopy z klasického tanca, moderného tanca, improvizácie a od poobedia naštudovania dvoch záverečných spoločných choreografií od choreografiek NEEL VERDOORN a MARTA REIG TORRES. Študenti všetkých konzervatórií boli rozdelení do 2 samostatných skupín.

Pedagógovia sa v stredu a štvrtok zúčastnili na spoločných stretnutiach venovaných téme inovácie učebných plánov, hľadaniu talentov, a hľadaniu cesty k zdravému pohybu študentov tanečných škôl. Bol nám predstavený zaujímavý projekt, https://www.codarts.nl/en/onderzoek/lectoraten/performing-arts-medicine/performing-arts-medicine/, ktorý prebieha na CODARTS.

V piatok ráno prebehla spoločná klasika s Martou REIG TORRES, ktorá napríklad vytvorila aj choreografiu pre junior compańy Kráľovského baletu Amsterdam. A potom sa obe skupiny venovali dotiahnutiu a napokon aj javiskovej skúške v divadelných priestoroch CODARTS. O 16.00 sa začalo nádherné predstavenie pred plným hľadiskom, kde organizatóri ERASMUS PLUS projektu vytvorili krásne videá z nácvikov, workshopov a fotiek študentov vo voľných chvíľach z mesta. Úspešne sa odprezentovali krásne choreografie. Bolo to skutočne veľmi pôsobivé. Po predstavení sme mali spoločnú večeru, fotenie a vôbec sme sa nedokázali rozlúčiť. Nadviazané priateľstvá stúpali na hodnote a myslím si, že budú pokračovať aj naďalej

V sobotu a nedeľu sme využili na návštevu miest DEN HAAG a AMSTRERDAM. V Den Haagu sme boli aj na známej pláži SCHEVENINGEN BEACH. Pozreli  sme si novú budovu AMARE, v ktorej sídli NDT. Bohužiaľ sme nemali tentokrát to šťastie vidieť predstavenie. (V apríli 2022 počas ERASMUS plus i v predošlých rokoch sme to šťastie mali a mohli sme videť naživo NDT1 i NDT2 v predstaveniach (KUNSTKAMER NDT1 + NDT2 https://www.youtube.com/watch?v=IfP2WxP1OFw , https://www.youtube.com/watch?v=_48Ghd5EP2M , NDT2 Sudden and Suspended https://www.youtube.com/watch?v=UupHc_xf0zg a iné). V Amsterdame sme na vštívili RIJKS MUSEUM (predošlý rok sme boli v múzeu VAN GOGHA a REMBRANT HAUS.

Erasmus plus na SKKE je zážitkom heart.

Text vytvorila: Katarína Sninská, koordinátor projektu na SKKE

 

 

 

 

Príchod privítanie: konzervatória z Rotterdamu, Cannes, Madridu, Lisabonu a my z Košíc
Workshop na sálach v  SCAPINO BALLET ROTTERDAM, Workshop "While we can"  Given by: Bryndis Brynjolfsdottir Piece is made by choreographer Felix Landerer
Workshop na sálach v  SCAPINO BALLET ROTTERDAM, Workshop "While we can"  Given by: Bryndis Brynjolfsdottir Piece is made by choreographer Felix Landerer
Pre CODARTS, takto sa SKKE fotí vždy keď pricestuje na CODARTS, je to už minimálne 8 krát
repertoár s Neel Verdoorn
workshop na HMD CODARTS
repertoár s Neel Verdoorn
Workshop na HMD Codarts
workshop v SCAPINO BALLET Rotterdam
študenti SKKE
Scheveningen pláž, Den Haag
Posledný deň spolu- bolo nám fajn
Po workshop floor work s Patricia van Deutekom