Erasmus logo

Partneri školy pre odbornú a umeleckú prax

Szekesfehervari Balett

Sľuk

PROSÍM PODPORTE SKUPINOVÉ ODBORY na Základných umeleckých školách

http://sukromneskoly.blog.sme.sk/c/437200/budu-zus-ky-dalsie-obete-nenasytnosti-zmosu.html

SÚRNE!!!

Drahí priatelia,
Ministerstvo školstva sa už dlhšiu dobu snaží presadiť nové koeficienty pre financovanie ZUŠ, vďaka ktorým síce zvýši peniaze pre hudobné odbory, no rapídne (až likvidačne) zníži financie pre výtvarné, tanečné a literárno-dramatické odbory. Mnohé ZUŠ sa touto zmenou dostávajú do existenčného ohrozenia a likvidácie. Predovšetkým tie, ktoré majú IBA skupinové odbory a to rovnako súkromné, cirkevné, ale aj verejné. V minulosti sme v zastúpení Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR absolvovali množstvo rokovaní na ministerstve školstva, so zástupcami ZMOS-u, cirkevných aj verejných ZUŠ. Predkladali sme obsahovo relevantné analýzy a výpočty a upozorňovali, že ani pri súčasných koeficientoch nedostávame od miest a obcí toľko financií, ktoré na našich žiakov prídu. Postoj ministerstva však od začiatku až po posledné rokovanie ostal chladný, naše návrhy zmietnuté zo stola a pripomienky neboli brané v úvahu.

Nové rozdelenie koeficientov ZAKLADÁ DISKRIMINÁCIU ŽIAKOV V SKUPINOVÝCH ODBOROCH, KTORÝCH NÁKLADY NA VYUČOVANIE BUDE ŠTÁT POKRÝVAŤ IBA VO VÝŠKE 81,2%, KÝM NÁKLADY NA VYUČOVANIE ŽIAKA V INDIVIDUÁLNEJ FORME BUDÚ POKRYTÉ NA 105%.

V súčasnosti je návrh nových koeficientov (novelizácia NV č. 668/2004) na medzirezortnom pripomienkovacom konaní a my máme POSLEDNÚ MOŽNOSŤ, ako celú situáciu zvrátiť, alebo aspoň zmierniť. Obraciam sa preto na Vás s urgentnou žiadosťou.

Na portále Slov-lex som vytvorila HROMADNÚ PRIPOMIENKU OBČANOV, ku ktorej sa môže pripojiť každý, kto s takýmto rozdelením financií pre naše deti nesúhlasí. Ak pripomienka získa 500 podpisov, bude považovaná za zásadnú a budeme pozvaní na rozporové konanie, na ktorom ešte môžeme zabojovať o zmenu.

Hromadnú pripomienku nájdete na tomto odkaze
https://www.slov-lex.sk/…/hromadne-…/COO-2145-1000-3-1656313

Postup na podporu hromadnej pripomienky:
1. Otvorte si portál www.slov-lex.sk
2. v Pravom hornom roku kliknite na "Prihlásenie" a zvoľte možnosť "Zaregistrovať sa". Vyplňte všetky povinné políčka, zadajte Váš funkčný e-mail a postupujte podľa pokynov. Svoju registráciu dokončíte potvrdením aktivačného linku, ktorý Vám príde na Váš e-mail.
3. Znova otvorte portál www.slov-lex.sk a prihláste sa so svojimi prihlasovacími údajmi.
4. Otvorte stránku 
https://www.slov-lex.sk/…/hromadne-…/COO-2145-1000-3-1656313
5. Otvorí sa Vám znenie našej hromadnej pripomienky a na jeho konci možnosť "podporiť pripomienku". Kliknutím ju podporíte a tým proces končí.

POZOR, pripomienkovanie je možné len do 3. NOVEMBRA 2016.

Už v minulosti sa tomuto štátu podarilo zlikvidovať množstvo centier voľného času na Slovensku. Nedovoľme, aby sa to isté stalo aj so ZUŠ-kami.

Ďakujem Vám za aktívne zapojenie sa do pripomienkovacieho procesu aj za ďalšie šírenie tejto správy.